Senior
LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
  • Senior LIFT Center
=Senior LIFT Center
Senior LIFT Center
Senior LIFT Center Activities Living - Involvement - Fulfillment - Togetherness

Activities, Road Trips, Cruises and In-house Happenings Senior L.I.F.T. Center Daily Activities

click red icon to view photo

Monday
10:00 - 12:00
DRAMA
10:00 - 12:00
BRIDGE TIPS
Ginny Powell
10:30 - 12:00
SING-A-LONG
 
Peggy Chen
11:00 - 12:00(CR)
Spanish
Barbara Treharne
First Monday of Month
12:30 - 01:30
COMPUTERS
Gloria Candela, Ann Gaudino
12:30 - 03:30
BUNKO
 
Marie Gulla,
01:00 - 02:00
ENGLISH(Intermediate)
Rosemary Helenbrook
01:00 - 03:30
"HAND AND FOOT" CARD GAME
Phylis Kaplan
02:00 - 03:00
COMPUTERS
Gloria Candela, Ann Gaudino
05:30 - 07:30
TAP DANCE
Laurie Merkur
Tuesday
09:00 - 12:00
ART EXPLORATIONS*
Lily Marlat
(Bring own supplies)
09:30 - 11:30
BEGINNING BRIDGE CLASS
Alan Robinson
10:00 - 12:00
CRAFTS
Shirley Gruber, Mericy Blum
10:00 - 03:30
BILLARDS - EVERYDAY
 
12:15 - 03:30
DUPLICATE BRIDGE
Jo Collier
12:15 - 03:30(CR)
POKER
12:30 - 03:30
CANASTA /MAH JONG/ OPEN GAMES
 
12:30 - 03:30(CR)
OPEN GAMES -EVERYDAY

Rummikub, different games
Wednesday
12:30 - 03:30(CR)
POKER
Beryle Greenberg
09:30 - 11:00
SQUARE DANCE
 
Bud Miller
10:30 - 12:00(CR)
BOARD MEETING

FIRST WEDNESDAY OF THE MONTH ALL MEMBERS WELCOME
11:00 - 12:00(CR)
SPANISH
Barbara Treharne
SECOND AND SUBSEQUENT WEDNESDAYS
11:00 - 12:30
BEGINNING TAP
Mary Finke
12:30 - 01:30(CR)
COMPUTERS
Gloria Candela, Bud Miller
01:00 - 02:00
CHAIR YOGA
02:00 - 03:30
HEALTHY LIVING
Claudia Hauri
02:00 - 04:00
BOOK CLUB -3rd wednesday

THIRD WED. OF THE MONTH
Thursday
09:30 - 10:00
STRENGTH TRAINING
Jen Jung
10:00 - 11:00
EXERCISE CLASS
 
Connie Cruz
11:00 - 12:00
STABLIZATION
Sandra Carrera
12:00 - 03:30
CANASTA LESSONS
12:30 - 01:30(CR)
COMPUTERS
Gloria Candela, Bud Miller
01:00 - 02:30(CR)
ECOLOGY
John Owens
01:00 - 03:00(CR)
DRAWING
 
Robert McKibben
02:00 - 03:00(CR)
COMPUTERS
Gloria Candela, Bud Miller
03:30 - 04:30
BOOK CLUB

3rd Thursday of month
06:00 - 08:00
DINNER CLUB

3rd Thurday of each month
Friday
09:30 - 11:00
LINE DANCING
 
Barbara Mlcuch
09:30 - 11:30(CR)
Intermediate Bridgee
Jo Collier
10:00 - 12:00
WRITING GROUP
Elena Karplus
11:00 - 12:00
HULA DANCING
Sonja Rima
11:00 - 12:00(CR)
NEWCOMERS MEETING
Jane Scop
LAST FRIDAY OF THE MONTH
12:15 - 03:30
DUPLICATE BRIDGE
Daniel Grusaskas
12:15 - 03:30(CR)
POKER

Other Activities



MINI VEGAS* EVERY OTHER MONTH* ONLY ON SUNDAY
 
BINGO AND LUNCH


BAD WEATHER DAYS

WE FOLLOW MIAMI-DADE SCHOOL POLICIES FOR OPENING AND CLOSING CENTER DURING HURRICANE SEASON.


LINE DANCING
 
Barbara Mulcuch
Every Friday


Special Event for Excerise


BILLIARDS - EVERYDAY
 


Everyday Lending LIBRARY
 
Joyce Woolridge


OPEN GAMES Everyday
 
(including Mah Jongg)


NEWCOMERS MEETING
Jane Scop
LAST FRIDAY OF THE MONTH


POOL-BILLARDS


BOARD MEETING

FIRST WEDNESDAY OF THE MONTH --- ALL MEMBERS INVITED


BIRTHDAY BASH* EVERY OTHER MONTH* ONLY ON SUNDAY
 

LUNCH * L.I.F.T. MEMBERS ENTERTAIN





Home | About Us | Membership | Newsletters | Calendar | Links | Location

click to view photo gallery
12480 SW 127th AVE MIAMI, FL 33186  (305) 235-8855 fax: (305) 235-1609
© 2018   all rights reserved.